Rodzaje pomp ciepła

rodzaje pomp ciepła

Rodzaje pomp ciepła

Dzięki licznym nowym technologiom, istnieją dzisiaj liczne rodzaje pomp ciepła. Wszystkie odznaczają się skutecznością i wysoką efektywnością działania, ale mamy możliwość wyboru opcji, która najbardziej pasuje do naszych indywidualnych potrzeb i wymagań. Rodzaje pomp ciepła, które najlepiej sprawdzą się w konkretnym przypadku zależą w dużej mierze od rodzaju działki, na której będą się one znajdować. Wszystkie rodzaje pomp ciepła działają przy użyciu odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu są one ekologiczne i ekonomiczne.

Powietrzna pompa ciepła

Powietrzna pompa ciepła jest najłatwiejsza w instalacji, jednak przy niskich temperaturach na zewnątrz, jej efektywność zdecydowanie maleje. Umiarkowana temperatura powietrza pozwala na najlepsze funkcjonowanie pompy. Im jest ona niższa, tym więcej energii potrzebne jest pompie, aby mogła wytwarzać odpowiednią ilość ciepła. Podczas dużych mrozów, powietrzna pompa ciepła uruchamia zamontowaną w niej elektryczną grzałkę.

rodzaje pomp ciepła

rodzaje pomp ciepła

Wodna pompa ciepła

Wodna pompa ciepła różni się od poprzedniej przede wszystkim tym, że pobiera energię cieplną nie z powietrza, a z wody, znajdującej się pod powierzchnią ziemi. Jest to efektywny sposób na ogrzewanie, bo temperatura wód gruntowych przez całą zimę raczej nie schodzi poniżej 8 °C. Aby wodna pompa ciepła mogła sprawnie funkcjonować, potrzebne są 2 studnie lub zbiorniki wodne: do odbierania ciepła z wody i do odprowadzania ochłodzonej wody.

Gruntowa pompa ciepła

Gruntowa pompa ciepła wykorzystują ciepło zawarte wewnątrz ziemi. Jest to najlepiej przystosowany rodzaj pompy do polskiego klimatu. Im dalej w głąb, tym ziemia jest cieplejsza, a rodzaj gruntu nie jest w tym wypadku istotny. Pory roku mogą się zmieniać, a temperatura ziemi pozostaje taka sama. Jedynym minusem tego typu ogrzewania jest kosztowny odwiert, który należy wykonać starannie i z pomocą specjalistycznych narzędzi. Jednak po jej zamontowaniu, gruntowa pompa ciepła jest prawdopodobnie najbardziej skutecznym systemem grzewczym. Nadaje się do każdego rodzaju i wielkości pomieszczeń.

Pompy ciepła Rzeszów

Jeśli jesteś zainteresowany instalacją pompy ciepła w swoim domu, to zapoznaj się z ofertą firmy Wabud. Oferujemy sprzedaż oraz instalację profesjonalnych pomp ciepła od renomowanych producentów, takich jak Viessmann czy Buderus. Zachęcamy do kontaktu!