powietrzna pompa ciepła rzeszów

Czy warto korzystać z powietrznej pompy ciepła?

Czy warto korzystać z powietrznej pompy ciepła?

Coraz częściej Polacy decydują się dzisiaj na ogrzewanie mieszkania, bądź też przynajmniej wody, za pomocą pompy ciepła. Najczęściej stosowana zdaje się być powietrzna pompa ciepła, nieco rzadziej wodna. Jak działa powietrzna pompa ciepła? Czy warto zdecydować się na tego typu rozwiązanie?

pompy ciepła rzeszówCzym jest powietrzna pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które pobierając ciepło z jednego źródła, przekazuje je w zupełnie inne miejsce. Jeżeli chodzi o pompę powietrzną, ciepło pobierane jest właśnie z powietrza, natomiast w przypadku pompy wodnej jego źródłem jest woda. Tym samym pompa nie tyle wytwarza ciepło, co raczej tylko je przekazuje. Tym samym, jest to urządzenie wyjątkowo przyjazne dla środowiska. Często pompa służy do przekazania ciepła powietrzu wypełniającemu dom, natomiast powietrzna pompa ciepła cwu służy do grzania wody.

Opłacalność powietrznej pompy ciepła

Należy podkreślić, że sama instalacji pompy powietrznej jest stosunkowo tania. W porównaniu do urządzeń pobierających energie z wody, powietrzna pompa ciepła zapewnia dużą oszczędność podczas instalacji. Należy jednak pamiętać, jak ważna jest profesjonalna instalacja, ażeby uniknąć w przyszłości zbędnych awarii. Naprawa pompy może być bowiem bardzo kosztowna.

Jeżeli natomiast chodzi o koszty użytkowania pompy powietrznej, wiele zależy od tego, w jaki sposób jest ona eksploatowana. Rzecz w tym, iż zimą, gdy ciepło pobierane jest z zewnątrz, koszt ogrzania mieszkania lub wody znacząco wzrasta. W okresie tym powietrze na zewnątrz jest bowiem wyjątkowo chłodne. Należy zauważyć, iż w skrajnych sytuacjach, gdy panuje duży mróz, skorzystanie z powietrznej pompy ciepła jest wręcz niemożliwe. Wtedy konieczne jest aktywowanie grzałki znajdującej się w urządzeniu, co generuje jeszcze większe koszty. Jednakże, w pozostałym okresie roku, gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa, koszt powietrznej pompy ciepła jest bardzo mały. Wydaje się więc, że opłacalność powietrznej pompy ciepła jest największa wtedy, kiedy korzysta się z niej sezonowo. Natomiast w domach całorocznych koszty nieco wzrastają, choć nadal są niższe niż przypadku większości innych sposobów na ogrzanie pomieszczenia.

Pompa ciepła Rzeszów

Jeśli mieszkasz na terenie województwa podkarpackiego i jesteś zainteresowany instalacją pompy ciepła, to skontaktuj się z nami! Oferujemy sprzedaż i instalację pomp ciepła renomowanych producentów, takich jak Buderus, Viessmann czy Alpha Innotech!

Przewiń do góry