Łączenie pompy ciepła z fotowoltaiką

Obecnie coraz więcej osób jest świadomych tego, jak ważna jest troska o środowisko. Z tego też względu ludzie zaczynają oszczędzać energię. Oczywiście robią to również ze względu na oszczędność. Czy pompa ciepła i fotowoltaika to połączenie, które gwarantuje znaczną oszczędność? Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Pompa ciepła z fotowoltaiką – czy to możliwe?

Łączenie fotowoltaiki z pompami stało się popularne dopiero w ostatnich latach. Niewątpliwie jednak, niedługo rozwiązanie to może stać się bardzo popularne, ze względu na swoje liczne zalety. Żeby połączyć pompę ciepła z fotowoltaiką, trzeba najpierw zamontować ogniwa fotowoltaiczne. Niemniej jednak do połączenia tych dwóch układów potrzebne jest kolejne urządzenie w postaci inwertera. Jego zadaniem jest zmiana prądu stałego na zmienny, bo taki właśnie wykorzystuje pompa ciepła.

Warto jednak pamiętać, iż połączenie w postaci: pompa ciepła + panele solarne nie oznacza, że można zrezygnować z prądu sieciowego. Rzecz w tym, iż nie zawsze fotowoltaika jest w stanie wyprodukować potrzebną ilość energii. Można oczywiście wykorzystać również grzałkę zamontowaną w pompie, jednak jest to rozwiązanie bardzo nieopłacalne, przez które połączenie pompa ciepła i fotowoltaika traci nieco sens.

Znaczenie dla środowiska

Pompa ciepła i fotowoltaika to połączenie, które może być bardzo przyjazne dla środowiska. Rzecz w tym, iż pompy wykorzystują zwykle do ogrzania domu powietrze, co w żaden sposób nie szkodzi środowisku. Niemniej jednak do pracy pompy potrzebna jest energia. Jeżeli pochodzi ona z sieci, prawdopodobnie do produkcji wykorzystano węgiel zanieczyszczający atmosferę. Jeśli jednak wykorzystuje się panele fotowoltaiczne, produkcja energii nie wymaga szkodzenia otoczeniu.

Czy to się opłaca?

Pompa ciepła i ogniwa fotowoltaiczne to rozwiązanie, które wymaga wydania dość dużej ilości pieniędzy. Niemniej jednak jest to wydatek jednorazowy. Bardzo szybko okazuje się bowiem, że rachunki za prąd są o wiele niższe. Ostateczne koszty eksploatacji pompy i fotowoltaiki zależą od jakości urządzeń. Dlatego też należy zwracać uwagę na ich solidność już podczas zakupu. Firma Wabud oferuje montaż pomp ciepła oraz paneli fotowoltaicznych na terenie Rzeszowa oraz reszty województwa podkarpackiego. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do kontaktu w razie jakichkolwiek pytań!

Przewiń do góry