ile prądu zużywa pompa ciepła

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, które w ostatnich latach znacząco zyskały na popularności. W ciągu tylko ostatniego roku, sprzedaż pomp ciepła wzrosła w Polsce dwukrotnie. Skąd taka popularność tych urządzeń? Wynika ona z kilku istotnych zalet tego rozwiązania grzewczego. Poznaj plusy posiadania pompy ciepła oraz dowiedz się jakie są ich ograniczenia i ile prądu zużywa pompa ciepła.

Zalety pomp ciepła

Podstawową cechą, która wyróżnia pompy ciepła na tle innych systemów grzewczych jest ich relatywnie niski koszt eksploatacji. Pompa ciepła wykorzystuje do ogrzewania ciepło z otoczenia (powietrza, wody lub gruntu), dzięki czemu do działania potrzebuje jedynie energii elektrycznej. Drugą zaletą pomp ciepła jest ich ekologia. Urządzenia te nie produkują zanieczyszczeń dzięki czemu są zgodne z wszelkimi normami prawnymi, a ich właściciele nie dokładają swojej cegiełki do wciąż dużego problemu zanieczyszczenia powietrza. Ponadto pompy ciepła nie są uzależnione od cen paliw (gazu czy węgla), dzięki czemu ich użytkownicy nie muszą martwić się o rosnące ceny surowców.

Pompa ciepła – zużycie prądu

Zużycie prądu jest jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących tych urządzeń. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Zużycie energii elektrycznej nie jest szczególnie wysokie, dlatego koszt eksploatacji tego rodzaju ogrzewania jest dosyć niski. Wiele osób postanawia zainstalować jednocześnie panele fotowoltaiczne, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie sytuacji, w której ogrzewanie domu jest niemal darmowe.

Pompy Ciepła

Ilość energii elektrycznej potrzebnej do działania pompy ciepła uzależniona jest od wielu czynników – powierzchni domu, izolacji czy oczekiwanej temperatury. Można jednak szacunkowo wyliczyć, że na każde 100 metrów kwadratowych powierzchni pompa ciepła zużywa około 2000-3000 kWh. Doliczając do tego ok. 1000 kWh potrzebnych do ogrzewania wody użytkowej wychodzi około 3000-4000 kWh rocznie. Trzeba jednak pamiętać, że są to wartości szacunkowe, i mogą się zmieniać w zależności od indywidualnych cech budynku.

Pompy ciepła w Rzeszowie

Pompa ciepła to obecnie najbardziej opłacalne rozwiązanie grzewcze w ujęciu długoterminowym. Choć jej koszt początkowy jest wysoki, to inwestycja zwraca się po kilku latach. Jeśli rozważają Państwo montaż pompy ciepła w swoim domu na terenie Rzeszowa i szerzej województwa Podkarpackiego to zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Posiadamy wieloletnie doświadczenie jako instalatorzy systemów grzewczych, oferujemy również sprzedaż urządzeń marki Viessmann czy Buderus. Zapraszamy do kontaktu!

Przewiń do góry