jak działa pompa ciepła

Jak działa pompa ciepła

Jak działa pompa ciepła

Pompa ciepła to jedno z oszczędniejszych i przyjaznych środowisku rozwiązań grzewczych opracowanych do tej pory dla indywidualnych klientów. Zasada działania pompy ciepła opiera się w głównej mierze na pozyskaniu odnawialnych źródeł energii: wody, powietrza, energii słonecznej i przekształceniu ich w ciepło przy pomocy niewielkich ilości energii elektrycznej lub w rzadkich przypadkach gazu.

Zasada działania pompy ciepła

To jak działa pompa ciepła w głównej mierze uzależnione jest od rodzaju źródła ciepła, na jakim operuje urządzenie. To tzw. dolne źródło determinuje budowę pompy i całego schematu instalacji. Także jego wybór determinuje koszty inwestycji i potencjalne możliwości zwrócenia się poniesionych nakładów w jak najkrótszym czasie.

Ogólne zasady działania pompy ciepła, niezależnie z jakiego źródła korzysta, są jednak bardzo podobne. Generalnie pompa ciepła ma na celu ogrzanie domu oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Ciepło pozyskuje z naturalnych źródeł i przepompowuje do ogrzewanych pomieszczeń poprzez wodę lub w rzadszych przypadkach powietrze, krążące w instalacji grzewczej. Pompa ciepła sama w sobie nie wytwarza ciepła, a jedynie transportuje je z dolnego źródła, do górnego, które tworzy instalacja grzewcza w pomieszczeniach.

Rodzaje pomp ciepła

Rodzaje pomp ciepła uzależnione są od rodzaju dolnego źródła, z jakiego będzie korzystać pompa. Najłatwiejszą do instalacji jest pompa ciepła powietrzna, której efektywność nie jest jednak wystarczająca w polskich warunkach klimatycznych. Nie może ona pracować w warunkach gdy temperatura spada poniżej zera, i korzysta ona wtedy z ogromnych ilości, drogiej energii elektrycznej. Ekonomiczność tego typu pompy jest zauważalna jedynie przy temperaturze umiarkowanej.

Z kolei pompa ciepła wodna korzysta ze źródła ciepła jakim są wody gruntowe. Utrzymują one stosunkowo wysoką temperaturę przez cały sezon grzewczy, co czyni je bardzo racjonalnym źródłem ciepła. Jednakże pompy te są dość kosztowne przy montażu, niezbędne do ich funkcjonowania są dwie studnie głębinowe, bądź jedna studnia i staw lub inny zbiornik wodny. Studnia pełni role źródła ciepłej wody, zaś staw bądź druga studnia, są miejscami zrzutu wody, która oddała już ciepło.

Pompy ciepła Rzeszów

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem i instalacją pompy ciepła, to skontaktuj się z nami! Oferujemy urządzenia renomowanych producentów oraz profesjonalny montaż. Zapoznaj się z naszą ofertą!

Zobacz również: wodna pompa ciepła, najlepsza pompa ciepła.

Przewiń do góry