System automatycznego nawadniania

Soczyście zielony, gęsty i puszysty niczym dywan trawnik. To marzenie i wizytówka każdego posiadacza ogrodu. Efekt ten można osiągnąć poprzez montaż w ogrodzie instalacji automatycznego nawadniania, zarówno trawnika jaki i roślin. Pozwoli nam to nie tylko zaoszczędzić czas potrzebny na pielęgnację ogrodu, ale również racjonalnie wykorzystać wodę w miejscach, gdzie jest największe na nią zapotrzebowanie.

Pierwszym krokiem przy planowaniu nawadniania ogrodu jest zrobienie projektu instalacji nawadniającej, obejmującego rozmieszczenie poszczególnych zraszaczy z zasięgiem ich działania, przebieg linii kroplujących oraz z podziałem na poszczególne sekcje. Niezbędnym parametrem jest znajomość ciśnienia (bar) i wydajności (m3/h) domowej instalacji wodociągowej lub też innego źródła wody np. studni. Od tego zależy jak będzie funkcjonował system, na ile sekcji go podzielimy i jaki będzie koszt wykonania instalacji.
Kolejnym krokiem jest rozprowadzenie po ogrodzie rur doprowadzających wodę do zraszaczy lub linii kroplujących w poszczególnych sekcjach. Należy pamiętać o wyprowadzeniu na zewnątrz budynku kabla elektrycznego, zasilającego elektrozawory w poszczególnych sekcjach.

Ważnym elementem jest wybór odpowiedniego sterownika, który obsługiwać będzie za nas całym systemem nawadniania. Warto zwrócić uwagę czy posiada on funkcję budżetu wodnego, zabezpieczenie przeciwprzepięciowe oraz system awaryjny na baterie – chroniący pamięć i ustawienia w przypadku przerwy w dostawie prądu. Ważna jest również możliwość zamontowania czujnika deszczu – wyłączającego nawadnianie w przypadku opadu deszczu lub czujnika wilgotności gleby – mierzącego zawartość wody w glebie.

Zalety instalacji automatycznego nawadniania:

  • Oszczędność czasu
  • Oszczędność wody w stosunku do podlewania ręcznego
  • Doskonały wygląd murawy, również w okresach suszy!
  • Równomierny wzrost nowo założonego trawnika
  • Niewidoczna instalacja ukryta pod ziemią
  • Pełna automatyka – włączanie i wyłączanie się nawadniania o dowolnie wybranej godzinie
  • Bezobsługowość – koniec z proszeniem sąsiadów o podlanie trawnika – trawnik podlewa się sam
  • Możliwość wykorzystania wody deszczowej do podlewania
  • Niezawodność i trwałość
  • Na terenie Rzeszowa i okolic wykonaliśmy już kilkanaście systemów automatycznego nawadniania ogrodów, począwszy od trawników zaledwie 20 m2, a kończąc na kilkunastu arach.

Wykonujemy projekty instalacji nawadniających, świadczymy usługi związane z montażem i serwisem wykonanych instalacji, a także ich corocznym przygotowaniem do zimy. Pracujemy na profesjonalnych systemach firmy Rain Bird i Hunter, które są światowymi liderami w tej dziedzinie.

nawadnianie terenów zielonych

Nawadnianie Trawników Rzeszów – Projektowanie Ogrodów, Pielęgnacja i Utrzymanie:

Ogrody Barbara Wacławska
www.bwogrody.rzeszow.pl

Nawadnianie Terenów Zielonych – Projektowanie Ogrodów Wabud Rzeszów
Oferujemy Państwu przygotowanie instalacji nawadniania trawników oraz terenów zielonych a także projektowanie, zakładanie i opiekę nad ogrodami w Rzeszowie

Przewiń do góry