Ogrzewanie podłogowe – tańsze i zdrowsze niż kaloryfery

ogrzewanie-podlogowe-wabud-rzeszow-1Ogrzewanie podłogowe zalety

Ogrzewanie podłogowe, czyli popularna podłogówka to coraz chętniej wybierany system grzewczy. Za tym rozwiązaniem przemawia nie tylko oszczędność i estetyka (rury schowane pod podłogą), ale również względy zdrowotne. Do tej pory system ogrzewania podłogowego stosowano przede wszystkim w domach jednorodzinnych, jednak coraz częściej podłogówkę montuje się również w mieszkaniach w blokach.

Ogrzewanie podłogowe, podobnie jak ogrzewanie ścienne, czy sufitowe należy do systemu ogrzewania niskotemperaturowego co oznacza, że mamy tutaj do czynienia z obniżoną temperaturą czynnika grzewczego. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne, nie tylko ze względu na lepszą jakość ogrzewanego powietrza, ale również koszty ogrzewania, które zwłaszcza w porównaniu do zwykłych kaloryferów – są zdecydowanie niższe.

O tym, że system ogrzewania podłogowego zyskuje na popularności nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Podłogówka jest montowana nie tylko w domach jednorodzinnych, ale i w blokach a nawet obiektach sakralnych, które ze względu na wysokość – bardzo trudno ogrzać zwykłymi kaloryferami. Co więcej, podłogówkę można zastosować również do ogrzewania podjazdu czy boiska, co eliminuje konieczność odśnieżania. O dużym potencjale tej techniki grzewczej świadczy też to, że niektóre państwa rozważają stosowanie tego systemu od ogrzewania dróg asfaltowych.

Ogrzewanie podłogowe zalety

ogrzewanie podłogowe rzeszówWśród zalet podłogówki można wymienić m.in. oszczędność, równomierny rozkład temperatury oraz możliwość współpracy z kotłami kondensacyjnymi, panelami słonecznymi czy pompami ciepła. Co ciekawe, system ten może być stosowany również do schładzania mieszkania.

Poza parametrami technicznymi, kolejną zaletą podłogówki jest jej estetyka. Ponieważ cała instalacja jest montowana pod podłogą, w pomieszczeniu nie ma dodatkowych rur czy kaloryferów. Ogrzewanie podłogowe jest przyjazne dla alergików, gdyż nie wywołuje konwekcji i nie powoduje unoszenia się kurzu.

Kolejnym z powodów, dla którego coraz chętniej wybierane jest ogrzewanie podłogowe to oszczędność energii, wynikająca ze sposobu zasilania, czyli systemu niskotemperaturowego. W przeciwieństwie do grzejników, które potrzebują temperatury 70 – 80 st. C, ogrzewanie podłogowe działa przy temperaturze maksymalnej 40 st. C, przy czym maksymalna temperatura podłogi powinna oscylować w granicy 29 st. C.

Kolejnym istotnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, przy wyborze ogrzewania podłogowego jest możliwość wyposażenia go w system sterowania (przewodowy, bezprzewodowy, mobilny), dzięki czemu sami możemy zdecydować o wysokości temperatury w konkretnym pomieszczeniu – kuchni, sypialni czy łazience i dopasowywać je do naszych potrzeb.

Wady ogrzewania podłogowego

Oczywiście nie można stwierdzić iż ogrzewanie podłogowe to system grzewczy bez jakiejkolwiek wady. Trzeba bowiem uczciwie przyznać, iż podłogówka to rodzaj ogrzewania o dużej bezwładności cieplnej, co oznacza iż długo się nagrzewa i równie długo stygnie. Niektórym może to przeszkadzać, na szczęście dzięki możliwości sterowania, możemy odpowiednio wcześnie włączyć ogrzewanie, nawet będąc poza domem.

Przewiń do góry