Ogrzewanie podłogowe w starym domu

Ogrzewanie podłogowe najczęściej wiąże się z nowoczesnym budownictwem i nowo powstającymi obiektami, w którym od zera, można zamontować, idealnie zaplanowaną instalację. Co jednak zrobić w przypadku gdy chcemy mieć ogrzewanie podłogowe w starym domu? Czy jest to w ogóle możliwe i z jakimi krokami i decyzjami jest powiązane?

ogrzewanie podłogowe w starym domuOgrzewanie podłogowe w starym domu

Podłogówka w starym domu, jest jak najbardziej możliwa, ale ma kilka ograniczeń. Jednym z istotniejszych jest nośność stropów. Będzie to dotyczyło głównie poddaszy i pięter, ale w blokach starszego typu, dotknie większość mieszkań. Aby zamontować ogrzewanie wodne w systemie mokrym, a więc z dość sporą wylewką jastrychową potrzebna jest spora nośność stropu, który musi utrzymać dodatkowe kilogramy instalacji. Brak odpowiedniej nośności mimo, że nie dyskwalifikuje możliwości ogrzewania podłogowego, to jednak na pewno czyni je bardziej kosztownym. Pozostają nam wtedy dwa wyjścia, albo montaż ogrzewania wodnego w systemie suchym, czyli zamontowanym przy użyciu drewnianych legarów, albo wykorzystanie elektrycznych mat grzewczych. Ostatnie z rozwiązań jest bardzo wygodne, szybkie w montażu i pozwala na założenie nawet przy bardzo małej wytrzymałości stropów. Jego podstawową wada jest jednak cena. Zarówno sam zakup mat grzewczych, jak i ich późniejsza eksploatacja jest kosztowna.

Podłogówka a izolacja cieplna

Ogrzewanie podłogowe w starym budynku to także kwestia odpowiedniej izolacji cieplnej. Nieszczelne drzwi, okna czy ściany będą potencjalnymi miejscami strat energii cieplnej, a moc grzewcza podłogówki nie wystarczy w takim wypadku, na pokrycie zapotrzebowania na ciepło. Ogrzewanie podłogowe jest systemem bardzo wydajnym grzewczo, ale pod warunkiem, iż wszystkie potencjalne miejsca strat ciepła zostaną zlikwidowane. W nowym budownictwie możliwość wystąpienia strat ciepła ograniczona jest do minimum, zaś w starym budownictwie brak termomodernizacji domu powinien przekreślać montaż podłogówki.

Jeśli rozważasz instalację podłogówki w starym budynku i nie wiesz czy jest to możliwe lub opłacalne, to skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie i przeprowadzimy instalację!

Przewiń do góry