pompa ciepła w starym domu

Pompa ciepła w starym domu

Ogrzewanie domu to jeden z najistotniejszych tematów związanych z instalacjami w domu. Ze względu na klimat panujący w Polsce niezbędne jest posiadanie ogrzewania, które w miesiącach jesienno-zimowych zapewni komfortową temperaturę w domu. Spośród licznych instalacji grzewczych dostępnych na rynku coraz większą popularność zdobywają pompy ciepła. Wynika to z faktu szerokich zalet pomp ciepła, takich jak: niski koszt eksploatacji, niezależność od cen energii i opału, ekologiczność czy komfort wykorzystania. Urządzenia te najczęściej instalowane są w nowych budynkach, wiele osób zastanawia się jednak jak sprawdza się pompa ciepła w starym domu.

Montaż pompy ciepła w starym domu

pompy ciepła w starym budynkuInstalacja pompy ciepła w starym budynku jest jak najbardziej możliwa, jednak są pewne ograniczenia. Bardzo istotne w kontekście montażu pompy ciepła jest to z jaką instalacją grzewczą mamy do czynienia. W starych domach przeważnie mamy do czynienia z instalacją grzejnikową, która dzieli się na system otwarty lub zamknięty. O ile system zamknięty można swobodnie łączyć z pompami ciepła, o tyle system otwarty (grawitacyjny) nie nadaje się do współpracy z pompami ciepła. Można oczywiście zdecydować się na zmianę systemu, jednak niesie to za sobą dodatkowe koszty.

Przed montażem pompy ciepła w starym domu warto wziąć również pod uwagę fakt, że system ten opiera się o czynnik niskotemperaturowy. Wynika z tego prosty fakt, że pompy ciepła znacznie lepiej współpracują z ogrzewaniem płaszczyznowym (podłogowym, podtynkowym) niż z tradycyjnymi grzejnikami. Współpraca taka jest możliwa, jednak aby mieć pewność że dana pompa ciepła poradzi sobie z ogrzaniem całego domu należy zasięgnąć opinii fachowca.

Opłacalność pompy ciepła w starym domu

Nowoczesne technologie grzewcze to zawsze kierunek w dobrą stronę. Pomagają one nie tylko dbać o środowisko naturalne, ale są również bardziej praktyczne i ekonomiczne od starych pieców. Pompa ciepła w starym domu to opłacalne rozwiązanie, jednak przed podjęciem decyzji należy skonsultować się z instalatorem, który potwierdzi że jest to możliwe do wykonania w przypadku naszego budynku.

Firma Wabud jako renomowany instalator i dystrybutor pomp ciepła z Rzeszowa zaprasza do kontaktu w sprawie wyceny instalacji i jej montażu. Doradzimy najlepsze rozwiązanie i odpowiemy na wszystkie pytania.

Przewiń do góry