Wentylacja mechaniczna w domu – na co zwrócić uwagę

wentylacja-mechaniczna-rzeszow-768x576

System wentylacyjny wywiewno-nawiewny oparty na rekuperatorze pozwala na odzysk ciepła z powietrza i nie wymaga montowania kominów wentylacyjnych. Skuteczna wentylacja mechaniczna zapewnia stały dopływ świeżego powietrza, co jest przede wszystkim zdrowe, ale i w perspektywie czasowej oszczędne – nie musimy ciągle wietrzyć pomieszczeń narażając ich na wychłodzenie. To doskonałe rozwiązanie, które z powodzeniem można zastosować w domu jednorodzinnym.

Co brać pod uwagę przy wyborze rekuperatora?

Decydując się na wentylację mechaniczną w domu jednorodzinnym musimy, wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, dzięki którym w pełni wykorzystamy jego możliwości. Przede wszystkim już na etapie projektu powinno zostać określone zapotrzebowanie budynku na ilość powietrza. Zapotrzebowanie to określa się biorąc pod uwagę liczbę osób przebywających w budynku, przeznaczenie pomieszczeń i ich kubaturę.

W następnej kolejności musimy dobrać rekuperator o odpowiedniej jakości i parametrach, tak aby spełniał wyliczone wcześniej zapotrzebowanie na dopływ świeżego powietrza. Pod uwagę powinniśmy wziąć:

wentylacja-mechaniczna-w-domu-rzeszow-300x300Odzysk ciepła – podawany w procentach, oznaczający skuteczność rekuperatora. Im ten parametr jest wyższy tym oczywiście lepiej. Dla przykładu rekuperator Viessmann Vitovent 300-W zapewnia odzysk ciepła na poziomie 93%, rekuperatory Zehnder do 90%, natomiast rekuperatory Aeris odzyskują nawet do 95% ciepła z powietrza.
Zużycie prądu. Aby wentylacja mechaniczna była skuteczna powinna działać 24h na dobę. Dlatego niezwykle istotne jest ile prądu zużywa nasz rekuperator. Oczywiście im mniej, tym lepiej, gdyż bardzo duże zużycie prądu przez wentylację mechaniczną zniweluje nasze oszczędności pochodzące z odzysku ciepła.

Warto tez zwrócić uwagę, czy nasza wentylacja mechaniczna posiada automatyczny By-pass, czyli specjalnie stworzone obejście dla powietrza wywiewanego z pomieszczeń. Latem, kiedy temperatura pomieszczeń się podnosi, dzięki by-passowi nawiewane jest powietrze chłodniejsze.

Wentylacja mechaniczna Rzeszów

Aby wentylacja mechaniczna działała odpowiednio, a przede wszystkim była wydajna, musimy pamiętać nie tylko o wyborze odpowiedniego urządzenia, ale również o jego prawidłowym montażu i szczelnym połączeniu przewodów wentylacyjnych. Dlatego montażem rekuperatora powinien zająć się doświadczony fachowiec, który zadba o wszystkie szczegóły. Dzięki temu uzyskamy pełną skuteczność. Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą! Posiadamy wieloletnie doświadczenie, dzięki czemu wykonywane przez nas instalację są trwałe i działają w pełni swoich możliwości.

Przewiń do góry