Ochrona przed zalaniem wodą
Zapewne już niejedna osoba słyszała lub miała do czynienia z zalaniem mieszkania. Albo to my byliśmy sprawcami tego nieprzyjemnego zdarzenia, albo niestety staliśmy się ofiarami nieuwagi sąsiadów. O tym jak dotkliwe może być zalanie mieszkania przekonujemy się, kiedy przychodzi nam policzyć straty materialne.
Na szczególne niebezpieczeństwo narażone są budynki zamieszkałe tylko sezonowo, np. domki letniskowe, najczęściej opuszczone na zimę, ale również mieszkania czy domy, z których wyjechaliśmy na czas świąt. Może się okazać, że po powrocie czeka nas niemiła niespodzianka. To zwłaszcza zimą dochodzi do największej ilości awarii, jeśli mamy do czynienia z nieodpowiednio zabezpieczoną instalacją wodociągową. Na skutek niskich temperatur może pęknąć nie tylko rura, ale i wodomierz, kurki kulowe czy nawet porcelanowe zbiorniki, które zostały wypełnione wodą.
Warto też pamiętać, za zalanie mieszkania może być spowodowane nie tylko poważną awarią jak pęknięta rura, ale i przez zwykły kran, który zapomnieliśmy dokręcić.
Zabezpieczenie przed zalaniem wodą domu i mieszkania
Dostępny na rynku system ochrony przed zalaniem wodą umożliwia zapobieganie właśnie wszelkim awariom związanym z zalaniem mieszkania i zapobieganiu tego rodzaju awariom.
Zasady jego działania są bardzo proste. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z wyciekiem wody, zostajemy o tym poinformowani sygnałem świetlnym i dźwiękowym. Co więcej, urządzenie automatycznie odcina dopływ wody, dopóki przyczyna wycieku nie zostanie usunięta.
Dzięki możliwości zamontowania czujników bezprzewodowych, zabezpieczenie przed zalaniem mieszkania można założyć w pomieszczeniach już wykończonych i użytkowanych.
Doskonale nadaje się ono do domów jednorodzinnych, gdzie równie często jak awaria rur, zdarza się niezakręcony kran. Niestety zwykła nieuwaga już nieraz przysporzyła wielu rodzinom kłopotów, zwłaszcza podczas kilkudniowych czy kilkutygodniowych wyjazdów. Mieszkając w domu jednorodzinnym nie można liczyć, że sąsiad z dołu, czy osoba przechodząca przez klatkę schodową zauważy awarię i w porę zareaguje. Duża posesja, przeważnie ogrodzona, skutecznie uniemożliwi szybką reakcję. Nie dość, że straty spowodowane zalaniem domu jednorodzinnego będą ogromne, to i czas konieczny na jego wyremontowanie może być znacznie dłuższy, zwłaszcza jeśli mieliśmy do czynienia z bardzo dużą powierzchnią, która uległa zniszczeniu.
Jak działa zabezpieczenie przed zalaniem wodą domu i mieszkania?
System chroniący przed zalaniem mieszkania składa się najczęściej z czujnika wycieku wody, centrali sterującej i kulowych elektrozaworów. Zamontowany czujnik, który wykrył wodę w swoim zasięgu, przesyła sygnał do centrali (drogą radiową lub przewodową). Po odebraniu sygnału, centrala sterująca zamyka dany zawór kulowy, odcinając tym samym dopływ wody i zatrzymując wyciek.
Ochrona budynków usługowych i firm
Warto pamiętać, że awaria czy przeciek może zdarzyć się nie tylko w budynku mieszkalnym, ale również w pomieszczeniu usługowym. Gabinet lekarski, gabinet dentystyczny, hurtownia, sklep, salon kosmetyczny to miejsca, gdzie również mamy do czynienia z instalacją wodno-kanalizacyjną, a straty spowodowane zalaniem takiej powierzchni, jeśli doliczymy do tego przymusowy przestój w pracy, remont pomieszczeń, zniszczony towar czy sprzęt – mogą być ogromne. Jeśli przedsiębiorca poważnie traktuje swoją firmę, powinien koniecznie zainwestować w system chroniący przed zalaniem wodą. Nie tylko uniknie strat materialnych, ale też zyska komfort psychiczny.
Cena system chroniący przed zalaniem wodą, wraz z montażem to ok. 1800 zł + 8% VAT. I chociaż wydaje się, że jest to niemały wydatek, w perspektywie czasowej, może się okazać, że to jednak duża oszczędność. Zwłaszcza jeśli do zalania mieszkania, domu jednorodzinnego, domu wielorodzinnego czy powierzchni usługowej dojdzie z naszej winy i ubezpieczyciel nie będzie chciał pokryć wszystkich kosztów remontu.