Zasada działania pompy ciepła
Naturalne ciepło pochodzące ze środowiska jest świetną pożywką energii. Ciepło zatrzymywane jest w naturze w powietrzu czy też w ziemi. Właśnie z takiej możliwości skorzystali projektanci pomp ciepła. Po inwestycji w tego rodzaju urządzenie grzewcze klient może się spodziewać, że uzyskana w ten sposób energia w niemal bezpłatny sposób pomoże mu w ogrzewaniu domu. Niemalże 80% energii uzyskuje się w bezpłatny sposób. Dzięki temu minimalizowane są bieżące i sumaryczne wydatki na ogrzewanie i utrzymanie domostwa.
Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w pompę ciepła. Mimo, że bardziej kosztowna na początku, to w perspektywie czasu okazuje się bardziej opłacalna niż jej tradycyjne zamienniki. Sytuację tę dodatkowo napędzają wciąż rosnące ceny paliw kopalnianych, a także gazu i ropy. Swój wkład ma też aspekt proekologiczny – ograniczamy w ten sposób szkodliwa emisję zanieczyszczeń do powietrza. Dzięki energii odnawialnej dbamy o lepsze jutro na następnych pokoleń.
Jak działa pompa ciepła?
Najlepszym sposobem na zrozumienie działania tego urządzenia jest porównanie go do funkcjonowania zwykłych domowych lodówek – pobierają one ciepło z umieszczonych tam produktów, po czym przekazują bezpośrednio do pomieszczenia. Ich budowa również jest podobna. Jedyną różnicą są wymiary oraz ostateczne przeznaczenie. Efektem ubocznym pracy lodówki jest ogrzewanie pomieszczenia, z kolei u pomp ciepła ta funkcja jest jak najbardziej pożądana. W tym przypadku efekt uboczy jest inny – pompa ciepła chłodzi dolne źródło ciepła.
Obieg ciepła w tym systemie grzewczym polega na tym, że ciepło transportowane jest za pomocą odpowiedniego nośnika. Pobiera on ciepło bezpośrednio z ziemi, po czym przekazuje do pompy ciepła, a następnie do parownika. Wspomniany nośnik ciepła posiada taką temperaturę, że ogrzewa czynnik roboczy do momentu odparowania. Dzięki dodatkowo zainstalowanej sprężarce zwiększa się też ciśnienie pozwalając na oddanie ciepła dalej do systemu grzewczego i skroplenie się. Ciśnienie zostaje obniżone przez zawór skraplający, co pozwala na ponowne rozpoczęcie się obiegu ciepła. W taki właśnie sposób pompy ciepła wspierają ogrzewaniem domów.
Instalacja pomp ciepła w Rzeszowie
Chciałbyś zamówić wybrany rodzaj pompy ciepła od dowolnego producenta (Buderus, Viessmann, Alpha Innotec) i zainstalować do w swoim domu? Skontaktuj się z naszym biurem – pomożemy w wyborze, dostarczymy produkt, zamontujemy go oraz zaprogramujemy. Posiadamy niezbędne w tej dziedzinie, wieloletnie doświadczenie – skorzystaj z niego.