Instalacja wodna

instalacjesanitarneblog-grafika-3Instalacja wodna w domu, jak i w budynkach użyteczności publicznej jest niezbędna do normalnego funkcjonowania. Trudno wyobrazić sobie codzienne czynności bez dopływu wody do budynku, która powinna być dostarczana w odpowiedniej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem.

Układanie instalacji wodnej

To jak będzie wyglądała instalacja wodna, jest uzależnione przede wszystkim od sposobu podgrzewania wody. Jeśli za ciepłą wodę będzie odpowiedzialny podgrzewacz montowany bezpośrednio przy baterii, w budynku rozprowadza się tylko rury z zimną wodą. Jeśli jednak planujemy centralne ogrzewanie w postaci kotła lub podgrzewacza, do urządzenia grzewczego doprowadzane są tylko rury z zimną wodą, a dalej już dwa przewody – jeden z zimną, a drugi z ciepłą woda. W przypadku dużego oddalenia od kotła lub podgrzewacza, układany jest jeszcze trzeci przewód cyrkulacyjny, którym ciepła woda wraca do podgrzewacza. Dzięki niemu ciepłą wodę możemy uzyskać praktycznie natychmiast po odkręceniu kranu, nie czekamy na jej ogrzanie, a zimna woda nie trafia wprost do kanalizacji.

Obecnie, w zasadzie tylko w niewielkich mieszkaniach i domach nie ma konieczności montowania pętli cyrkulacyjnej.

Zawór odcinający

instalacja-wodna-rzeszow-300x300Zawód odcinający to kolejny istotny element instalacji wodnej. Jego zamontowanie pozwala na odcięcie dopływu wody od konkretnej baterii – umywalki, zlewozmywaka, przy jednoczesnej możliwości korzystania z innych baterii w tym samym pomieszczeniu albo w innych pomieszczeniach. Idealnym rozwiązaniem jest montowanie zaworów odcinających przy każdym urządzeniu sanitarnym – umywalka, wanna, natrysk, zlewozmywak, jednak jest to rzadko stosowane. Standardem powinno być stosowanie zaworów odcinających przynajmniej dla poszczególnych pomieszczeń.

Próba instalacji wodnej

Zanim zostanie położona armatura, konieczna jest próba instalacji wodnej, która wykaże, czy poprawnie ją zamontowano, a ewentualne usterki (przeciekanie) będzie można szybko usunąć. Prawidłowe działanie instalacji powinno zostać odnotowane w dzienniku budowy.

Instalacja wodna Rzeszów

Samodzielne układanie instalacji wodnej w domu nie jest wskazane. Ze względu na późniejsze usterki, lepiej zdecydować się na fachowców, którzy zrobią to sprawnie i prawidłowo, dobierając odpowiednie materiały i dając tym samym gwarancję działania instalacji przez lata.

Przewiń do góry