Kotłownie Centralnego Ogrzewania
Pomieszczenie techniczne w których montowane są urządzenia grzewcze nazywane jest kotłownią. Kotłownie zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego i Warunkami Technicznymi, muszą spełniać szereg warunków. Pomieszczenie kotłowni, w którym zamontowany będzie kocioł grzewczy o mocy do 30 kW (stosowane głównie w budynkach jednorodzinnych) musi posiadać kubaturę nie mniejszą niż 8 m3, dla kotłów z zamkniętą komorą spalania musi ona wynosić 6,5 m3. Wysokość pomieszczenia w nowych budynkach nie powinna być niższa niż 2,2 m. Musi posiadać kanał wentylacji grawitacyjnej oraz kanał spalinowy.
Wyposażenie kotłowni w domu
W pomieszczeniu kotłowni powinien znajdować się otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni minimum 200 cm2 na wysokości 30 cm nad posadką. Otworem tym dostarczane jest powietrze potrzebne do procesu spalania. W kotłowniach z urządzeniami grzejnymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i grawitacyjnym odprowadzeniem spalin zabronione jest stosowanie wentylacji mechanicznej wyciągowej, drzwi do pomieszczenia muszą otwierać się na zewnątrz.
Budując dom i planując jedno pomieszczenie na kotłownię, musimy wybrać rodzaj paliwa, jakim będziemy ogrzewać nasz dom. W dużej mierze, właśnie od wybranego źródła ciepła będzie zależało, jak nasza kotłownia musi być przygotowana, aby spełniała wszystkie wymagane warunki.
I tak, jeśli naszym wyborem będzie paliwo stałe (węgiel, drewno, olej opałowy, koks itp.) musimy przeznaczyć kawałek powierzchni budynku albo najlepiej jedno pomieszczenie na składowanie takiego paliwa. Podobna sytuacja będzie miała miejsce, gdy wybranym paliwem zostanie olej opałowy. Do magazynowania go wykorzystać musimy zbiornik oleju opałowego, oraz kilka metrów kwadratowych powierzchni lub odrębne pomieszczenie, w którym temperatura nie może być zbyt niska (olej w niskiej temperaturze robi się zbyt gęsty).
Inaczej będzie w przypadku zastosowania gazu płynnego (propan-butan), który możemy magazynować w odpowiednim zbiorniku na zewnątrz budynku. Pojawia się natomiast inny kłopot z tego rodzaju paliwem. Pomieszczenie kotłowni, jako jedyne spośród innych paliw, zgodnie z przepisami, musi znajdować się powyżej powierzchni terenu. Gaz płynny (jako cięższy od powietrza) ze względów bezpieczeństwa, może być użytkowany w kotłowni, gdzie kratka wentylacyjna usytuowana jest na wysokości posadzki.
Kotłownie Rzeszów
Kotłownie Rzeszów – Kotły Grzewcze, Pompy Ciepła, Piece Centralnego Ogrzewania Viessmann i Buderus – Sprawdź Naszą Ofertę! Tel: 17 857 57 40 lub 602 382 480, mail wabud@wabud.com
Niewątpliwie najmniej problemów będzie z urządzeniem zdobywającym coraz większe uznanie wśród inwestorów, którym jest pompa ciepła. Jest najmniej kłopotliwym urządzeniem, jeśli chodzi o spełnienie wszystkich wyżej wymienionych rygorystycznych warunków i co bardzo ważne, często wystarczy jej tylko 0,6 m2 powierzchni budynku, a jej wygląd do złudzenia przypomina kuchenną lodówkę. W naszej ofercie znajdą Państwo pompy ciepła Viessmann, pompy ciepła Buderus oraz Alpha InnoTec. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą dotyczącą Kotłowni w Rzeszowie. Oferujemy szerokie usługi instalacyjne oraz sprzedaż wysokiej jakości urządzeń od renomowanych producentów.