Jak dobrać pompę ciepła?

Pompa ciepła rzeszówDecyzja o budowie wymarzonego domu, to jeden z poważniejszych wyborów jakiego musimy dokonać w naszym życiu. Jednak wraz z jej pojawieniem się, powstaje także nieskończona ilości pytań, związanych z realizacją naszego domu, na które musimy poszukać właściwej odpowiedzi.

Pierwsze z pytań jakie przychodzi nam na myśl to, czy dom ma być piękny czy raczej skromny, duży, średni a może wystarczy mały? Na pewno powinien być jeśli nie komfortowy, to chociaż wygodny, mieszkanie w nim powinno zapewniać bezpieczeństwo i spokój.

Ale pojawiają się także pytania ,,techniczne’’ – jak wyposażyć budynek w różnego rodzaju instalacje, aby mieszkanie w nim było bezproblemowe i co szczególnie istotne, także ekonomiczne finansowo?

Musimy pamiętać, że w kosztach utrzymania domu największą pozycją, dochodzącą nawet do 80%, będą szczególnie koszty ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Stąd kolejne pytanie: jakim rodzajem paliwa chcemy lub możemy ogrzewać, jakie urządzenia do danego paliwa wybrać, ile czasu możemy poświęcić na ich obsługę ?

Współczesna technika oferuje nam ogromną ilość urządzeń grzewczych, począwszy od kotłów na paliwo stałe (drewno, węgiel, koks itp.) – urządzenia i paliwo stosunkowo tanie, ale czasochłonne i czasami kłopotliwe w obsłudze, poprzez kotły elektryczne (bardzo droga eksploatacja) i kotły na gaz ziemny, płynny, ewentualnie olej opałowy. Kotły na ten rodzaj paliwa mogą już być urządzeniami w pełni automatycznymi, jednak koszty ich zakupu i ceny paliwa będą większe, a czasami nawet dosyć duże (np. kotły na olej).

A może urządzenie bez mankamentów wyżej wymienionych ?

Niewątpliwie urządzeniami takimi są pompy ciepła – urządzenia praktycznie bezobsługowe, z bardzo prostym sterowaniem, zazwyczaj według temperatury pogodowej, posiadające możliwość wybierania parametrów z każdego miejsca na ziemi, a co najważniejsze – koszty ogrzewania pompami ciepła są często niższe niż w przypadku węgla lub drewna. Niestety jest też jeden minus – koszty inwestycyjne są większe niż u innych urządzeń grzewczych.

Jednak ilość zalet przemawia zdecydowanie za pompami: najniższe koszty eksploatacji, urządzenia bezobsługowe i najbardziej ekologiczne, uniezależnienie się od gazu i oleju, w lecie pompy bardzo tanio można wykorzystać do chłodzenia budynku, przy okazji regenerując dolne źródło ciepła jakim jest ziemia.

Pompy ciepła przynoszą spodziewane rezultaty, ale muszą być dopasowane do specyfiki danego budynku. Wybór właściwego urządzenia jest stosunkowo trudny, ponieważ wymaga uwzględnienia wielu czynników. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zatem zlecenie tego firmie posiadającej doświadczenie w montażu pomp ciepła.

Pompy ciepła mogą korzystać z różnych źródeł ciepła, m.in. z wody, gruntu lub powietrza – wykorzystują więc darmowe ciepło natury, które znajduje się wokół nas, bezpośrednio przy każdym budynku. Zasoby tego ciepła są wręcz niewyczerpane, możemy z niego korzystać o każdym czasie i natychmiast, jedynie z niewielkim wkładem energii elektrycznej, potrzebnej do napędu sprężarki pompy ciepła.

W zależności od dolnego źródła rozróżniamy następujące urządzenia:

– pompy ciepła typu solanka – woda,

– pompy ciepła typu powietrze – woda,

– pompy ciepła typu woda – woda.

Do najbardziej uznanych producentów pomp ciepła możemy zaliczyć takie firmy jak: Viessmann, Buderus, Alpha InnoTec, Stiebel Eltron.porównanie energii ogrzewania

Przewiń do góry