Kotły Grzewcze Rzeszów, Podkarpacie

kocioł grzewczy rzeszówJednym z głównych etapów budowy czy też modernizacji budynku, jest dobór odpowiedniego systemu grzewczego, który zapewni komfortowe warunki cieplne i ciepłą wodę, a przy tym będzie ekonomiczny. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę, że koszt ogrzewania domu wraz z podgrzewaniem wody to największa część rocznych wydatków związanych z eksploatacją budynku. Należy zatem bardzo dobrze zastanowić się jaki rodzaj ogrzewania wybierzemy, aby było ono odpowiednio wydajne a przy tym oszczędne i jak najmniej obciążało domowy budżet.

Do najpopularniejszych urządzeń grzewczych należą obecnie kotły grzewcze, które mogą być zasilane różnego rodzaju paliwami. Każdy rodzaj paliwa ma zarówno wady jak i zalety, dlatego wybór najlepszego rozwiązania, wbrew pozorom nie jest łatwy. Najczęściej wybieranym nośnikiem energii grzewczej jest gaz ziemny, który zapewnia wysoką wartość opałową przy relatywnie niskich kosztach eksploatacji. Bogata oferta kotłów gazowych, umożliwia dobór najlepszego rozwiązania zarówno ze względu na miejsce i sposób montażu (kotły gazowe wiszące, stojące), sposób pracy (kotły jednofunkcyjne, kotły dwufunkcyjne) jak i moc grzewczą.

Kotły gazowe

Tradycyjne kotły gazowe to głównie kotły wiszące, jedno lub dwufunkcyjne. Te pierwsze służą wyłącznie do ogrzewania budynku, natomiast gazowe kotły dwufunkcyjne są skonstruowane w taki sposób, aby oprócz wody krążącej w instalacji c.o. podgrzewać także wodę użytkową.

Kotły kondensacyjne

Bardziej efektywne niż konwencjonalne kotły CO są kotły kondensacyjne, Wybierając urządzenie grzewcze do swojego domu należy również pamiętać o tym, że kotły konwencjonalne są powoli wycofywane z produkcji, w wielu krajach europejskich, takich jak Austria, Niemcy, Holandia do montażu dopuszczane są jedynie kotły kondensacyjne. Są one ekonomiczniejsze, zapewniają niższe koszty ogrzewania i stosowanie jest bardziej bezpieczniejsze (zamknięta komora spalania i wymuszony wyrzut spalin) oraz zdecydowanie są trwalsze (wymiennik ze stali nierdzewnej lub aluminiowej). Działanie kotłów kondensacyjnych polega na wykorzystaniu ciepła kondensacji znajdującego się w parze wodnej pochodzącej ze spalania gazu ziemnego. Dla zwiększenia ich wydajności można zastosować kolektory słoneczne, które posłużą nie tylko jako wsparcie ogrzewania, ale przede wszystkim zminimalizują jego koszty.

Kotły olejowe

Alternatywą dla kotłów gazowych, które posiadają wiele zalet, ale niestety wymagają także dostępu do sieci gazowej, są kotły olejowe konwencjonalne (tradycyjne) i kotły olejowe kondensacyjne. Odpowiednio dobrany kocioł olejowy jest równie efektywny jak kocioł gazowy, a przy tym jego praca nie wymaga dodatkowej obsługi. Również w tym wypadku mamy do wyboru kilka rodzajów kotłów olejowych – wiszące, stojące, jedno i dwufunkcyjne oraz kotły z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody, ale zdecydowanie najefektywniejsze są kotły kondensacyjne. Ich działanie polega bowiem na odzyskiwaniu ciepła z pary wodnej, wytworzonej w procesie spalania oleju opałowego.

Zarówno kotły grzewcze gazowe jak i olejowe zyskują na popularności. Wynika to nie tylko z osiągania przez nie wysokich wartości spalania, ale także niskich kosztów utrzymania. Warto też pamiętać, że gaz ziemny to paliwo pochodzenia organicznego, a podczas jego spalania nie wydzielają się sadze, pyły, żużle czy popioły. Również wykorzystywanie oleju opałowego do ogrzania mieszkania jest bezpieczne dla środowiska, ponieważ emituje one znacznie mniej zanieczyszczeń niż tradycyjne kolty c.o. na węgiel lub drewno. Oznacza to, że wykorzystując do ogrzewania budynku kotły gazowe lub kotły olejowe, nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale również dbamy o przyrodę, co w związku z narastającym problemem smogu w miastach, ma niebagatelne znaczenie.

Wśród producentów, oferujących kotły gazowe oraz kotły olejowe znajdują się dwie wiodące marki: Buderus i Viessmann. Obydwie firmy już od lat produkują urządzenia grzewcze, w tym także kotły grzewcze c.o. do ogrzewania domów, mieszkań oraz budynków użyteczności publicznej. Proponowane przez nich rozwiązania to nie tylko gwarancja najlepszej jakości, ale także relatywnie niskiej ceny. Stąd też, zarówno kotły C.O. Buderus jak i kotły C.O. Viessmann należą do najchętniej wybieranych kotłów grzewczych przez klientów.

Kotły Buderus

kocioł gazowy logano rzeszów

Na rynku dostępne są obecnie gazowe kotły Buderus: konwencjonalne (LogamaxBuderus_Logano_225 U052/054(K), Logamax U052T, Logano G234, Logano G334, Logano G434) oraz kondensacyjne (Logamax plus, GB012K, Logamax Plus GB072, Logamax Plus GB162, Logano Plus GB212, Logano PlusSB325, Logano Plus SB625). Jeśli nie mamy możliwości zakupu kotła gazowego, ze względu np. na brak przyłącza gazowego możemy wybrać olejowe kotły kondensacyjne Buderus (Logano GB 125) lub ich tradycyjną formę, czyli olejowe kotły konwencjonalne (Logano G125, Logano G225).

Kotły Viessmann

Jeśli zdecydujemy się na kotły Viessmann, do wyboru będziemy kotły gazowe niskotemperaturowe (Vitogas 100-F, Vitorond 100, Vitorond 200, Vitoplex 100,Vitoplex 200, Vitoplex 300), kotły gazowe kondensacyjne (Vitodens 200-W, Vitodens 333-F, Vitodens 222-W, Vitodens 100-E) oraz kotły gazowe wiszące niskotemperaturowe, jedno- i dwufunkcyjne (Vitopend 100-W Typ WH1D). Te ostatnie znajdują zastosowanie przeważnie dla ogrzewania etażowego.

Wybierając ogrzewanie olejowe, podobnie jak w przypadku marki Buderus, także firma Viessmann oferuje dwa rodzaje kotłów: kondensacyjne (Vitorondens 200-T, Vitoladens 300-T, Vitoradial 300-T) oraz konwencjonalne (Vitola 200, Vitorond 100, Vitorond 200, Vitoplex 100, Vitoplex 200), zasilane zarówno na gaz jak i olej. Warto zauważyć, że kotły kondensacyjne Viessman mogą być zasilane nie tylko ogólnodostępnym olejem opałowym, ale także olejami lekkimi, o niskiej zwartości związków siarki.

kocioł gazowy viessmann vitogas

Do firm produkujących systemy grzewcze bezpieczne dla środowiska, należy także Immergas powstała w latach 60. XX w. W jej ofercie znajdziemy przede wszystkim kotły gazowe tradycyjne (np. Nike Star 24 3 E, Eolo Star 24 3 E, Eolo Mythos 24 2 E, Eolo Superior 32 KW Plus, Avio 24 KW, Zeus 24 KW) jak i kondensacyjne kotły gazowe (m.in. Victrix X 12, Victrix X 24, Victrix Superior Top 26, Victrix Zeus 26, Hercules Condensing 32, Hercules Solar 26, Ares 200 TEC, Ares 350 TEC). Oprócz tego Immergas proponuje także instalacje solarne, zasobniki C.W.U., pompy ciepła i systemy fotowoltaiczne.

Kotły Grzewcze Rzeszów, Podkarpacie

Firma WABUD z Rzeszowa, bazując na swoim długoletnim doświadczeniu pomoże każdemu klientowi dobrać optymalny kocioł do swoich wymagań. Koniecznie sprawdź naszą ofertę kotłów CO oferowanych w Rzeszowie.

Powiązane artykuły:

Przewiń do góry